Scenariusz lekcji z języka angielskiego, której celem jest zapoznanie uczniów z tradycjami związanymi z Bozym Narodzeniem w Anglii. Lekcja przeprowadzona zostala w klasie I gimnazjum.
1. Klasa: I
2.
Temat: Christmas in Britain.
3.
Cele lekcji:
- ogólny: umiejętność posługiwania się podstawowym słownictwem dotyczącym Świąt Bożego Narodzenia
-
szczegółowe:
ü uczeń zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w Anglii
ü uczeń potrafi posługiwać się poznanym słownictwem
ü uczeń poprawnie wymawia poznane zwroty i wyrażenia
ü uczeń czyta tekst ze zrozumieniem
ü uczeń rozumie globalnie usłyszany tekst i potrafi dokonać jego analizy
ü uczeń zna zasady współzawodnictwa w grupie i jest aktywny
5. Metoda: podająca, burza mózgów, dyskusja, audio - wizualna, pantomima wyrazowa
6. Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
7. Środki dydaktyczne: plansze, kartki pocztowe i ilustracje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, magnetofon, kaseta magnetofonowa z kolędami, płyta CD, kaseta magnetofonowa z dialogiem, szary papier z centralnie umieszczonym słowem "Christmas", taśma, plansze z nowym słownictwem, arkusz samooceny ucznia, koperta ze słownictwem, kserokopie z pracą domową
Przebieg lekcji
I. Faza początkowa
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji.
3. Rozgrzewka językowa – odśpiewanie piosenki.
4. Prezentacja kilku ilustracji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
5. Burza mózgów na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
II. Faza śródlekcyjna
1. Zapisanie tematu lekcji.
2. Wprowadzenie nowego słownictwa i zapisanie go w zeszytach.
3. Ćwiczenia w poprawnej wymowie poznanego słownictwa.
4. Praca w grupach. Zadaniem uczniów jest ciche przeczytanie fragmentu tekstu. W tle leci świąteczna muzyka. Następnie każda grupa krótko opowiada treść otrzymanego tekstu.
5. Praca w plenum. Uczniowie słuchają z kasety dialogu a następnie odgadują, kto jest jego głównym bohaterem i podają nazwę święta związanego z tematyką tego dialogu.
6. Praca w parach. Zadaniem uczniów jest zaznaczenie w ćwiczeniu właściwych informacji z pomocą usłyszanego dialogu.
7. Praca w plenum. Zadaniem uczniów jest wysłuchanie utworu grupy Wham a następnie podanie tylko jednego najczęściej powtarzającego się słowa w tej piosence.
III. Faza końcowa
1. Powtórzenie wiadomości poznanych na lekcji.
2. Praca domowa.
3. Ocenienie uczniów najbardziej aktywnych na lekcji.
4. Ewaluacja. Uczniowie dokonują samooceny wiedzy i umiejętności zdobytych na lekcji poprzez wypełnienie arkusza samooceny.
5. Pożegnanie uczniów.
Opracowała: mgr Anita Lach